Spor Psikolojisi Nedir?

Spor Psikolojisi Nedir?

Spor psikolojisi, esas olarak, zihnin fiziksel aktiviteyi ve atletik performansı nasıl etkilediğinin araştırılmasıdır. Amerikan Psikologlar Birliği’ne göre, “spor psikolojisi, spor, egzersiz ve diğer fiziksel aktivite türlerine katılım ve performansla ilişkili psikolojik faktörlerin bilimsel olarak incelenmesidir.”

İşte bir spor psikoloğunun sporcuya, sporcunun ebeveynine veya antrenöre nasıl yardımcı olabileceğine dair bazı alanlar:

  1. Spor Psikolojisi, Sporcu Olarak Kendinizi Anlamanıza Yardımcı Olur.

Öğrenme, uygulama ve performans faktörleri için zihinsel stratejilere sahip olmanız gerekir. Spor psikolojisi size neye ihtiyacınız olduğunu farketmeniz için yöntem ve yaklaşımlar verir, böylece siz ve koçunuz özel müdahaleler yapabilir.

  1. Spor Psikolojisi, Ailenizle Daha İyi Çalışmanıza Yardımcı Olur.

Ebeveynleriniz, en azından bir düzeyde, başarı ekibinizin bir parçası olmalıdır. Mutlaka size koçluk yapmaları gerektiği anlamına gelmez, ancak onlarla sağlam bir ilişki içinde olmak ve mükemmel iletişim becerilerine sahip olmak güzel olur, böylece kariyerinizde size yardımcı olabilirler.

  1. Spor Psikolojisi, Koçlarınızla Daha İyi Çalışmanıza Yardımcı Olur.

Koçunuz belki de ekibinizdeki en önemli kişidir. Bu kişiyle harika bir iş ilişkisine ihtiyacınız var. Spor psikolojisi bu ilişkiyi yaratmanıza ve onu beslemenize yardımcı olabilir.

  1. Spor Psikolojisi, Spor Kariyerinize Gitmenize Yardımcı Olur.

Bir spor kariyerinde birçok kör sokak, tuzak ve yanlış yol vardır. Spor psikolojisi başarı için bir vizyon oluşturmanıza, amaç ve hedeflerinize yardımcı olmanıza yardımcı olur, böylece bu ana planı uygulayabilirsiniz.

  1. Spor Psikolojisi, Kararınızı Hazırlamanıza Yardımcı Olur.

Dersler, uygulamalar ve performanslar için zihinsel ve duygusal olarak nasıl hazırlanacağınızı bilmeniz çok önemlidir. Spor psikolojisi, normal işinizden, okulunuzdan veya sosyal dünyalarınızdan özel rekabet dünyasına geçiş yapmanıza yardımcı olan kişiselleştirilmiş bir zihinsel hazırlık süreci geliştirmenize yardımcı olur.

  1. Spor Psikolojisi, konsantre olmanıza yardımcı olur.

Spor psikolojisi dikkatinizi nereye ve nasıl yerleştireceğiniz konusunda güçlü bir kontrol oluşturmanıza yardımcı olur; böylece doğru dikkatle istediğiniz alana odaklanabilirsiniz ve istenmeyen, dikkat dağıtıcı alanları engelleyebilirsiniz.

  1. Spor Psikolojisi, Motivasyonu Arttırmanıza Ve Sürdürmenize Yardımcı Olur.

Sizi heyecanlandıracak hedefler belirlemenize ve motivasyonunuzu arttırmanıza yardımcı olur.

  1. Spor Psikolojisi, Stres ve Baskıyla Baş Etmenize Yardımcı Olur.

Spor psikolojisinin size yardımcı olmasının ana yollarından biri, öğrenme ve performansta stresi azaltmaktır. Bazı stres, kaçınılmaz ve doğal olsa da, aşırısı performansınıza zarar verebilir. Spor psikolojisi stresi yönetmenize ve başarıya dönüştürmenize yardımcı olur.

  1. Spor Psikolojisi, Başarıyı Yönetmenize Yardımcı Olur.

Çoğu sporcu daha başarılı hale geldikçe, daha fazla baskı ve dikkat dağıtıcı şeylerle yüz yüze gelir. Spor psikolojisi bunları çözmenize ve odaklanmanıza yardımcı olur. En iyi performansınızı sürdürmeye devam etmenize destek sağlar.

Add Your Comment