Oyun Terapisi Nedir?

Oyun Terapisi Nedir?

Oyun terapisi, genellikle çocuklar için kullanılan bir terapi şeklidir. Bunun nedeni, çocukların kendi duygularını işleyememeleri, sorunlarını ebeveynlerine veya diğer yetişkinlere ifade edememeleridir. Ancak bu terapi şekli genç ve yetişkinlerde de kullanılabilir.

Oyun terapisinin birincil amacı, düşüncelerini veya duygularını ifade etmekte zorlanabilecek çocukların oyun yoluyla kendilerini ifade etmelerine yardımcı olmaktır.

Sıradan bir oyun gibi görünse de oyun terapisi bundan çok daha fazlası olabilir. Eğitimli bir terapist, bir çocuğun problemlerini gözlemlemek ve iç görü kazandırmak için oyun zamanını kullanabilir. Terapist daha sonra çocuğun duygularını keşfetmesine ve çözülmemiş travması ile başa çıkmasına yardımcı olabilir. Çocuklar oyun yoluyla yeni başa çıkma mekanizmalarını ve uygunsuz davranışları nasıl yönlendireceklerini öğrenebilirler.

Oyun terapisi, psikologlar ve psikiyatristler gibi çeşitli lisanslı ruh sağlığı uzmanları tarafından uygulanmaktadır. Aynı zamanda fizyoterapistler ve sosyal hizmet uzmanları tarafından da uygulanabilir.

OYUN TERAPİSİNİN FAYDALARI

İnsanlar genellikle oyun terapisini ve sağladıkları faydaları görmezden gelirler. Anne-babalar, çocuklarının “sadece oynamaktan” ne gibi yararlar elde ettiğini anlamakta genellikle güçlük çekerler. Bununla birlikte, gerçek şu ki, bir terapistin rehberliği olsun ya da olmasın, çocuklar, fark etmiş olsanız da olmasanız da, oyun yoluyla iletişim kurmayı severler.

Profesyonel bir kuruluş olan Play Therapy International’a göre, oyun terapisine yönlendirilen çocukların yüzde 71’e kadarı olumlu değişim yaşayabilir. Oyun terapisi, özellikle iletişim kurmakta ve kendilerini olumlu ve sağlıklı bir şekilde ifade etmekte zorlanan kişiler için faydalıdır.

İstismara uğrayan, aşırı derecede travmatik veya stresli olaylar yaşayan çocuklar, hayatlarında normallik duygusunu yeniden kazanmak için oyun terapisinden yararlanabilirler. Duygusal ve sosyal ifadelerini engelleyen belirli bozuklukları olan çocuklar, genellikle oyun terapisinden büyük fayda sağlar.

Bunlar, davranış bozuklukları veya öğrenme güçlüğü olan çocukları içerebilir. Aşağıdaki koşullara sahip çocuklar üzerinde oyun terapisinin etkinliği konusunda bazı araştırmalar yapılmıştır:

 • Oyun terapisi, sözlü olarak iletişim kurmakta zorlanan çocuklara oyun etkinlikleri yoluyla kendilerini ifade etmelerini sağlar. Örneğin, konuşmayı reddeden bir çocuk bunun yerine düşüncelerini veya ihtiyaçlarını çizebilir veya boyayabilir.
 • Bir çocuğun diğer daha geleneksel psikoterapi biçimleri yerine kendisi olmaktan rahat hissedeceği bir alan yaratır.
 • Çocuğun terapi sürecinin sorumluluğunu üstlenmesini sağlar. Etkili oyun terapisi, çocuğun en rahat olduğu oyuncakları ve ortamları kullanmasını ve kendi hızında ilerlemesini sağlar.
 • Özellikle daha önce bunu yapmakta zorlandılarsa, çocukların duygularını anlamalarına yardımcı olur.
 • Çocukların zamanla iletişim ve sosyal becerilerini geliştirmelerine yardımcı olur. Bir dizi seanstan sonra konuşmayan bir çocuk birkaç cümle söylemeye başlayabilir.
 • Belirli davranışlar için daha fazla sorumluluk almalarını sağlayabilir.
 • Başa çıkma stratejileri ve yaratıcı problem çözme becerileri geliştirebilir.
 • Öz saygılarına destek olur.
 • Empati ve başkalarına saygı konusunda kendilerini geliştirirler.
 • Kaygının hafifletecek yöntemler öğrenebilir.
 • Duyguları tam olarak deneyimlemeyi ve ifade etmeyi öğrenebilir.
 • Daha güçlü sosyal beceriler kurabilir.
 • Aile ilişkisini güçlendirebilir.
 • Oyun terapisi ayrıca dil kullanımını teşvik edebilir veya ince ve kaba motor becerileri geliştirebilir.

Çocuğunuzun teşhis edilmiş bir zihinsel veya fiziksel hastalığı varsa, oyun terapisi ilaçların veya diğer gerekli tedavilerin yerini almaz. Oyun terapisi tek başına veya diğer terapilerle birlikte kullanılabilir.

OYUN TERAPİSİNİN YARARLI OLDUĞU KONULAR

Her yaştan insan oyun terapisinden yararlanabilse de, genellikle 3 ila 12 yaş arasındaki çocuklarda kullanılır. Oyun terapisi, aşağıdakiler gibi çeşitli durumlarda yardımcı olabilir:

 • Gelişimsel gecikme veya öğrenme güçlüğü
 • Okulda sorunlu davranışlar
 • Agresif veya öfkeli davranışlar
 • Boşanma, ayrılık veya yakın bir aile üyesinin ölümü gibi aile sorunları
 • Doğal afetler veya travmatik olaylar
 • Aile içi şiddet, istismar veya ihmal
 • Kaygı, depresyon
 • Yeme ve tuvalet bozuklukları
 • Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB)
 • Otizm spektrum bozukluğu (ASD)

OYUN TERAPİSİ NASIL İŞE YARAR?

Çocuklar ve yetişkinler arasında iletişim kopukluğu yaşanır. Yaşa ve gelişim aşamasına bağlı olarak, çocuklar yetişkinlerin dil becerilerine sahip değildir. Bir şey hissedebilirler, ancak çoğu durumda bunu ya bir yetişkine ifade edemezler ya da bunu ifade edecek güvenilir bir yetişkinleri yoktur. Öte yandan, yetişkinler çocuğun sözlü ve sözlü olmayan ipuçlarını yanlış yorumlayabilir veya tamamen kaçırabilirler.

Çocuklar yaşadıkları dünyayı oyun yoluyla anlamayı öğrenirler. En derin duygularını ve düşüncelerini sergilemekte özgür oldukları yerdir. Ne arayacağınızı biliyorsanız, oyuncaklar sembol işlevi görebilir ve daha büyük anlamlar kazanabilir.

Çocuk, yetişkin dünyasında kendini yeterince ifade edemediğinden, terapist çocuğun dünyasında, onların seviyesinde inebilir. Oynadıkça, çocuk daha az temkinli hale gelebilir ve duygularını paylaşmaya daha yatkın hale gelebilir. Ancak baskı altında bırakmadan, kendi hızlarında onlara eşlik ederek. Bunu kendi zamanlarında ve kendi iletişim yöntemleriyle yapmalarına izin verilir.

Oyun terapisi, terapiste ve çocuğun özel ihtiyaçlarına göre farklılık gösterir. Seanslara başlarken terapist çocuğu oyun oynarken gözlemlemek isteyebilir. Ayrıca çocuk, ebeveynler veya öğretmenlerle ayrı görüşmeler yapabilir.

Oyun terapistleri, bir çocuğun ebeveyninden ayrı kalmayı nasıl ele aldığına, tek başına nasıl oynadığına ve ebeveyn döndüğünde nasıl tepki verdiğine çok dikkat eder. Bir çocuğun farklı tür oyuncaklarla nasıl etkileşime girdiği ve davranışlarının seanstan seansa nasıl değiştiği hakkında çok şey ortaya çıkarılabilir. Korkuları ve endişelerini ifade etmek, yatıştırıcı bir mekanizma olarak iyileşmek ve problem çözmek için oyunu kullanabilirler.

Oyun terapistleri bu gözlemleri sonraki adımlar için bir rehber olarak kullanır. Her çocuk farklıdır, bu nedenle terapi bireysel ihtiyaçlarına göre şekillendirilecektir. Terapi ilerledikçe, davranışlar ve hedefler yeniden değerlendirilebilir.

Bir noktada terapist, ebeveynleri, kardeşleri veya diğer aile üyelerini oyun terapisine getirebilir. Çatışma çözümünü öğretmeye, iyileşmeyi teşvik etmeye ve aile dinamiklerini iyileştirmeye yardımcı olabilir.

OYUN TERAPİSİ SÜRECİ

Seanslar genellikle 30 dakika ile bir saat arasında sürer ve haftada bir veya daha fazla yapılır. Kaç seansın gerekli olduğu, çocuğa ve terapiye ne kadar iyi yanıt verdiğine bağlıdır. Terapi bireysel veya grup halinde yapılabilir.

Oyun terapisi hizmeti almak için “İLETİŞİM” sekmesinden randevu oluşturabilirsiniz.

Add Your Comment