Özgüven Eksikliğini Giderme

Özgüven Eksikliğini Giderme

Yaşamda – özellikle işte ve ilişkilerimizde – sağlıklı bir benlik saygısı önemlidir, ancak işten çıkarılma veya ilişkinin bozulması gibi travmatik olayların benlik değerinin duygumuz üzerinde önemli bir etkisi olabilir. Ayrıca çocukluğumuzdan ve aile ortamımızdan, kendimiz hakkında olumlu düşünme yeteneğimize zarar verebilecek yaşanmışlıkları da deneyimlemiş olabiliriz.

Kalıcı olumsuz düşünme kısır bir döngü yaratabilir ve başarısızlıktan korktuğunuz için her türlü aktiviteyi ve görevi üstlenmekten kaçınmanıza neden olabilir. Bu, bazen hayatın zorluklarından kurtulmak için kendinizi daha da umutsuz ve mutsuz hissetmenize neden olabilir.

Yorgunluk, motivasyon eksikliği, başarısızlık gibi duyguları sürekli yaşıyorsanız veya yetenekleriniz ve fırsatlarınız hakkında olumsuz düşünüyorsanız, muhtemelen düşük benlik saygısı ve güven eksikliği yaşarsınız. Böyle bir durumda bir psikolog ile görüşmeniz yararlı olacaktır.

Düşük özgüven için danışmanlık

Danışmanlık, düşük özgüveninizin önceki çocukluk deneyimlerinizden veya daha yeni olaylardan nasıl evrimleşmiş olabileceğini keşfetmenize ve günlük yaşamınızın nasıl etkilendiğini ve işlerin nasıl değişmesini istediğinizi gözden geçirmenize yardımcı olabilir.

Psikoloğunuz, güvenli ve destekleyici bir terapötik ortamda bu hedeflere ulaşmanız için size imkanlar sağlayabilir. Ayrıca benlik saygınızı artırmanıza yardımcı olmak için size bilişsel davranışçı terapi tekniklerini (BDT) öğretebilirler. BDT, deneyimlediğimiz şeyi değil, nasıl hissettiğimizi belirleyen olayları nasıl yorumladığımız teorisine dayanarak düşünceleriniz, duygularınız ve davranışlarınız arasındaki ilişkiyi tanımanıza yardımcı olur.

Kendimiz hakkındaki olumsuz yorumlarımızı değiştirerek, aynı zamanda benlik saygımızı nasıl hissettiğimizi ve geliştirdiğimizi değiştirebiliriz.

Danışmanlık süreci nasıldır?

Öfkenizin / sinirliliğinizin altında yatan nedenleri anlamanızda yardımcı olunur

Düşük özgüveni sağlayan düşünceleri, duyguları ve davranışlar incelenir

Kendini anlama ve iç görü kazanmanızda destek olunur

Daha olumlu düşünceler oluşturulur

Psikoloğunuz ile birlikte, umutlarınızı ve beklentilerinizi yeniden tanımlayacak, yaşamınızı etkileyen faktörlerinizi keşfedecek ve içgörü ve güçlü bir inanç sistemi geliştirme yolculuğunuza başlayacaksınız.

Add Your Comment